خادم پوکه

پوکه معدنی چیست؟ - خادم پوکه

خانه » بنرهای کوچک » پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست و چه ویژگی هایی دارد سوالاتی هستند که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد. پوکه سبکدانه معدنی در همه جای دنیا وجود ندارد و فقط در مناطق آتشفشانی قابل استخراج است.

پوکه معدنی (Pumice) چیست؟

پوکه نوعی سنگ آتشفشانی بیرونی است که هنگام خروج گدازه‌ای با محتوای بسیار زیاد آب و گاز از یک آتشفشان تولید می‌شود. با فرار حباب های گاز، گدازه کف آلود می شود. هنگامی که این گدازه سرد و سخت می شود، نتیجه یک ماده سنگی بسیار سبک است که با حباب های ریز گاز پر شده است. معمولاً رنگ روشنی دارد که نشان می دهد سنگی آتشفشانی با محتوای سیلیس بالا و آهن و منیزیم کم است، نوعی که معمولاً به عنوان ریولیت طبقه بندی می شود

پوکه معدنی که معادل انگلیسی آن پومیس یا پامیس است. نوعی سنگ آتشفشانی متخلخل هستند از این رو دارای وزنی بسیار سبک هستند و از معادن استخراج می شوند. در شهرستان قروه آتشفشان خاموش نیز وجود دارد. پوکه معدنی در واقع بصورت کاملا طبیعی تولید می‌شود و حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است.

ویژگی های پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی دارای وزن پایین و مقاومت و سختی بالایی است، بدین جهت از آن در ساخت و ساز ساختمانی استفاده می شود. در صنعت ساختمان سازی از پوکه معدنی برای شیب بندی کف و سقف استفاده می شود و آن به جهت سبک سازی سازه است.

به عنوان سنگدانه در بتن سبک، به عنوان سنگدانه محوطه سازی و به عنوان ساینده در انواع محصولات صنعتی و مصرفی استفاده می شود. بسیاری از نمونه ها دارای تخلخل کافی هستند که می توانند روی آب شناور شوند تا زمانی که به آرامی غرقاب شوند.

علت تخلخل پوکه معدنی چیست؟

بعد از فوران آتشفشان، گاز از درون گدازه‌های شیشه‌ای که به سرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود و همین امر موجب متخلخل شدن این پوکه‌ها می‌شود.

دسته های مختلف پوکه معدنی چست؟

پوکه معدنی دارای دانه بندی های متفاوتی است و از سایز ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر یافت می‌شود. با توجه به داشتن سایزهای متفاوت سنگ پوکه معدنی در زمینه هایی مختلف کاربرد دارند. البته این دانه بندی در سراسر کشور به نام های مختلف چون ماسه ای ، عدسی، نخودی، فندوقی، بادامی و … شناخته می شوند.

مزایای پوکه معدنی چیست؟

  • دارا بودن وزن بسیار کم پوکه
  • دارا بودن درجه سختی بالا
  • وجود تخلخل بالا

بهترین و سبکترین پوکه معدنی ایران

سالهاست که بهترین پوکه معدنی ایران از شهرستان قروه و معادن آن (معدن غرب، احمد آباد،سراجوق، دیرکلو و …) به شهرهای مختلف ایران و کشورهای همسایه ارسال می شود. به جرات می توان گفت پوکه قروه، بهترین و سبکترین پوکه ایران است و به علت مرغوبیت خود از لحاظ وزن مخصوص و آنالیز آن(آزمایش شده در آزمایشات معتبر کشور) بسیار مورد توجه ارگانها، پیمانکاران ف مصالح فروشان و سایر افرادی است که به ساخت و ساز می پردازند.

علاوه بر ساختمان کاربردهای دیگری نیز دارد که در قسمت پوکه معدنی چه کاربردی دارد؟ آنها را دسته بندی کرده و به آنها پرداخته ایم.

 1 مرداد 1401 بدون دیدگاه


تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه