خادم پوکه

پوکه معدنی و کاربردهای انواع آن - خادم پوکه

خانه » بنرهای کوچک » پوکه معدنی و کاربردهای انواع آن

پوکه معدنی و کاربردهای انواع آن

پوکه معدنی و کاربردهای انواع آن

پوکه معدنی و کاربردهای آن را در این مقاله بررسی کرده ایم. اگر قصد خرید پوکه معدنی مرغوب و یکی از بهترین پوکه های ایران را دارید می توانید با خواندن این مقاله اطلاعات کلی درباره آن به دست آورید. از جمله وزن مخصوص پوکه معدنی و انواع آن را در این مقاله اشاره کرده ایم.

کاربردهای مختلف پوکه معدنی و مزایای آن در این مقاله بررسی می شود.

پوکه چیست؟ و انواع آن

به طور کلی پوکه به دو دسته معدنی و صنعتی تقسیم می شود. و همانطور که از نام و کار خادم پوکه مشخص است ما در زمینه فروش پوکه معدنی از شهرستان قروه فعالیت داریم و فروش انواع دیگر پوکه را انجام نمی دهیم.

البته باید اشاره کنیم که هر کدام از این دو پوکه خصوصیات و کاربردهای خاص خودش را دارد.

پوکه (ما پوکه معدنی را بررسی خواهیم کرد) یک سنگ آتشفشانی است که در طول انفجار و فوران های آتشفشانی هنگامی که گازهای محلول (بیشتر بخار) در ستون شناور صعودی وجود دارد، تشکیل می شود.

معادل پوکه معدنی به انگلیسی پومیس یا پامیس (Pumice) است در واقع به سنگهای آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل (سوراخهای سطح پوکه آن را به اصطلاح متخلخل کرده تا هم از وزن آنها کاسته شود و هم اینکه خواص دیگه ای داشته باشند و مفید واقع شوند) می گویند که در اثر فوران آتشفشان به سطح زمین می آیند و در دسترس قرار می‌گیرند.منبع: پوکه قروه


مطالعه بیشتر در مورد پوکه معدنی چیست؟


وزن مخصوص پوکه معدنی

در بیشتر صنایع از پوکه معدنی قروه استفاده می کنند. مهندسان علاوه بر اینکه به خواص پوکه معدنی توجه می کنند، به وزن آن نیز بسیار اهمیت می دهند.

وزنی که پوکه معدنی قروه دارد چیزی بین 0/5 الی 0/7 است که اگر بخواهیم یک عدد ثابت در نظر بگیریم باید گفت که وزن مخصوص پوکه  کمتر از 1 می باشد.

 

خادم-پوکه-خرید-پوکه

انواع پوکه معدنی

پوکه معدنی انواع متنوعی دارد که هرکدام خصوصیت و کارایی خود را دارند. در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

1- پوکه عدسی از انواع دانه بندی پوکه معدنی

پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن معمولا بین 3 تا 7 میلی‌متر است. هرچه اندازه پوکه کوچک‌تر باشد کیفیت آن بیشتر است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

با توجه به وزن پایین پوکه عدسی در زمانی که برای پر کردن کف اتاق ها یا اشپزخانه یا به طور کلی بالا آوردن سطح از آن استفاده می شود؛ وزن بنا افزایش خاصی نخواهد داشت .
پوکه عدسی قروه بسیار سبک و با دوام است به طوری که طول عمر بسیار بالایی دارد.
پوکه معدنی به دلیل اینکه در دمای بالای زیر زمین تولید می‌شود دارای سختی و مقاومت بالایی است و با استفاده از آن در ساخت و ساز می توان بنایی مقاومتر داشت . (پوکه عدسی قروه)

2- پوکه بادامی از انواع پوکه معدنی

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه بادامی است که اندازه آن بین 18 تا 25 میلیمتر است. هرچه وزن پوکه کمتر باشد کیفیت آن بیشتر است. کاربرد اصلی پوکه بادامی درساخت شیب پشت بام، کف طبقات، سقف زنی ساختمان و پوشش کف است. پوکه بادامی با نام‌های دیگری مانند: پوکه سقف، پوکه سقف زنی، پومیس بادامی و … شناخته شده است.

3- پوکه نخودی از پرکاربردترین انواع دانه بندی پوکه معدنی

به پوکه‌های معدنی که با سایزها 5 تا 10 میلی متر و وزن 100 تا 500 کیلو گرم به بازار ارایه می‌شوند، پوکه نخودی می‌گویند. از پوکه نخودی برای اتصال طبقات و بین طبقات ساختمان برای کنترل وزن به دیگر استفاده می‌شود.

 

انواع-پوکه-معدنی

4- پوکه ماسه ای

به پوکه‌هایی که کوچکترین سایز را دارند پوکه ماسه‌ای می‌گویند. سایز پوکه‌های ماسه‌ای معمولا بین 0 تا 5 میلی‌متر و وزن آن بین 800 تا 900 کیلوگرم است.

5- پوکه فندقی

پرکاربردترین نوع پوکه فندقی است که برای شیب‌دار کردن سقف و کف طبقات از آن استفاده می‌کنند. پوکه فندقی عایق بسیار مناسبی برای سرما و صوت است، به همین دلیل مورد استقبال همگان واقع‌ شده است.

6- پوکه سیاه

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه سیاه است که به رنگ خاکستری متمایل به قهوه‌ای دیده می‌شود.

7- پوکه سفید یا پومیس

این نوع پوکه همانطور که از اسمش پیدا است رنگ سفید روشنی دارد و جنس آن نسبتا نرم و آهکی است.این پوکه به پوکه تبریز نیز معروف است و از پوکه معدنی قروه دارای کیفیت بسیار پایینتری است.

8- پوکه معدنی سنگ پا

پوکه سنگ پا از انواع پوکه معدنی است که یکی از کاربردهای آن لایه برداری پوست و کف پا است. و می تواند در طرحهای مختلف تراش داده شوند و روانه بازار شوند. جهت خرید سنگ پا به طور عمده می توانید با کارشناسان خادم پلاست تماس بگیرید.

پوکه معدنی چه مزایایی دارد؟

از مزایای پوکه معدنی به طور خلاصه به چند مورد اشاره می کنیم که همین مزیتها و ویژگی ها باعث به کاربردن آن در ساختمان سازی و سایر بخش ها شود:

 • چگالی پایین
 • رسانایی ضعیف و خنثی بودن
 • غیرقابل احتراق بودن
 • سختی کم
 • قابلیت جذب و مقاومت بالا
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • سازگاری با حرارت
 • هزینه کم در خرید
 • کیفیت عایق بندی حرارتی و صوتی

مهمترین خاصیت پوکه معدنی

مهمترین و بارزترین ویژگی پامیس در دو بخش عمران-ساختمان و کشاورزی اشاره داشت. اما می‌توان گفت اصلی‌ترین خاصیت پوکه این است که وزن مخصوص پوکه کمتر از یک ثبت شده است. وزن سبک پوکه باعث شده است که انواع بلوک سبک از آن تولید شود. این سنگ معدنی بسیار سبک است و در نتیجه عایق مناسبی برای حرارت و صدا به حساب می‌آید.

پوکه معدنی با کیفیت و مرغوب را چگونه تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص پوکه معدنی مرغوب بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. پوکه معدنی مرغوب در کشاورزی، تولید بتن، تولید قطعات سبک و حتی به عنوان جاذب مایعات ویژگی‌های مخصوص به خود دارد.

اگر در تولید قطعات سبک ساختمانی به کار برود، مرغوبیت پوکه معدنی به وزن حجمی پایین آن است.در تولید بتن، انواعی از پوکه معدنی مرغوب به شمار می‌آید که میزان سیلیس آن بالا باشد.

در کشاورزی مرغوب بودن پوکه معدنی بستگی به میزان املاح و فلزات خاصی مثل آلومینیم و … دارد.

کاربردهای مختلف پوکه معدنی

1- پوکه معدنی در ساختمان سازی

از کاربرد پوکه معدنی قروه در ساختمان می توانیم به پوکه ریزی و انواع شیب بندی اشاره کنیم که در اینجا انواع پوکه معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پوکه-ساختمان


مطالعه بیشتر در مورد کاربرد پوکه در ساختمان سازی


چرا پوکه معدنی به عنوان عایق در ساختمان به کار میرود

با توجه به دلایل زیر می توان به این سوال پاسخ داد:

 • پوکه معدنی به دليل داشتن حباب هاي ريز هوا عايق صدا ميباشد ومصرف آن در ساختمان باعث كاهش الودگی صوتی ميشود .
 • پوکه بسيار سبک است و بيش از ۵۰% سبکتر از ماسه مي‌باشد.
 • پوکه ضريب كشسانی مناسب و پايدار در مقابل آتش دارد .
 • پوکه معدنی از نظر تركيب شيميايي همسازي بسيار خوبي با سيمان دارد.
 • پوکه معدنی در تركيب با سيمان احتياج به افزودن ماسه نمي‌باشد .

2- پوکه معدنی در کشاورزی

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی، استفاده از آن در کشاورزی است. پوکه دانه با اندازه 5 تا 10 میلیمتر بعنوان اصلاح و بهینه سازی خاک ضعیف و برای بهتر شدن آبیاری و زهکشی به کار می رود چرا که باعث می شود رطوبت درون خاک همچنان باقی بماند .

علاوه بر این در پرورش گل، تهویه مطبوع زمین های مسابقه، تهویه زمین چمن گلف و کود زمین های فقیر از مواد معدنی و ایجاد مزارع کیوی کاربرد بسیار دارد.

3- کاربرد پوکه معدنی در گلدان

پوکه ها قابلیت جذب آب و رطوبت زیادی دارند  اگر مقدار کمی پوکه روی سطح خاک قرار دهید در زمان آبیاری پوکه ها از بیرون ریختن آب اضافی جلوگیری می کنند و نوسانات دمایی گلدان را نیز کنترل می کنند

 


مطالعه بیشتر در مورد کاربرد پوکه معدنی در گلدان و پرورش گل


4- استفاده از پوکه معدنی برای ساخت آبنما

چندین نوع پوکه معدنی برای ساخت سنگ آبنما استفاده می شود. به این طریق هم آبنمای جذاب تری خواهید داشت و هم قیمت خرید پوکه برای شما مناسب تر خواهد بود.

 

آبنما-با-پوکه

 


مطالعه بیشتر در مورد ساخت آبنما با پوکه معدنی


دانه بندی و بارگیری پوکه معدنی

از روش سرند کردن یا الک کردن برای تفکیک اندازه های پوکه معدنی استخراج شده استفاده می شود . در این روش چندین الک با اندازه سوراخ متفاوت با فاصله روی هم قرار داده می شود به طوریکه که سرند با اندازه سوراخ بزرگتر در بالا و سرند با اندازه کوچکترین سوراخ در بالا قرار داده می شود و یک سینی نیز زیر آخرین الک با فاصله قرار داده می شود .

 

مرحله بعدی پوکه استخراج شده را روی الک می ریزند و الک ها را در دستگاه ویبراتور قرار می دهند و در آن بسته می شود .دستگاه لرزاننده روشن می شود و الک ها را به حرکت در می آورد . با لرزش الک ها پوکه ها با اندازه های مختلف (سایزبندی های ماسه ای، عدسی، نخودی، بادامی و …) از الک ها رد شده و در نهایت بر روی الکی که رد نمی شوند می مانند .

قیمت و خرید پوکه معدنی از قروه

با توجه به نوسانات قیمت و هزینه باربری و حمل پوکه از شهرستان قروه به شهر و استان مورد نظر شما، جهت خرید و کسب اطلاع از قیمت پوکه معدنی و قیمت خرید انواع پوکه معدنی و در نهایت خرید پوکه معدنی با خادم پوکه (خادمی) تماس حاصل فرمایید.


شماره تماس مستقیم و واتساپ جهت دریافت مشاوره و استعلام قیمت: 09187832846 (مهندس خادمی)


 2 مرداد 1401 بدون دیدگاه


تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه